Bucuria darului, în parohia Stănești

(Publicat în: 6 mai 2015)

Cu purtarea de grijă și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, Sectorul Social, Filantropic și de Misiune desfășoară un program de ajutorare a semenilor: Bucuria Darului.
Prin această acțiune, persoanele aflate în diferite neputințe datorate problemelor de sănătate sau financiare, beneficiază, prin grija preoților slujitori de sprijin material și spiritual.

La parohia Stănești, din protoieria Curtea de Argeș, părintele paroh Preda Ion Alen, a venit în ajutorul unui creștin care, din cauza unor probleme medicale, nu se poate deplasa, și i-a dăruit un cărucior. În urma acestui gest, rămân lacrimile de mulțumire ale beneficiarului, care poate să meargă la biserică și să rostească o rugăciune de slavă lui Dumnezeu.

Parohia Corbșori – ajutor la domiciliu, mai 2015

Cerc Pedagogic de Religie în Curtea de Argeș