in

Bucuria de a colinda – parohia Glavacioc, protoieria Costești

(Publicat în: 23 decembrie 2018)

Crăciunul este pentru toți creștinii sfânta și binecuvântata zi a Domnului, în măreția căreia se aud corurile îngerești răsunând în câmpia Vifleemului. Fiecare credincios este chemat să înalțe, cu această ocazie, imne de laudă și să cânte împreună cu cetele de puteri îngerești. Însă colinda românească nu este o simplă formă de manifestare a sentimentului religios, pe care îl exprimă cineva, cucerit de frumusețea momentului pe care îl trăiește. Colinda este o datină cu puternice rădăcini în viața de obște. Prin mijlocirea ei, bucuria sărbătorii este trăită în comuniune.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a organizat un concert de colinde, susținut de micii creștini de la Școala din localitatea Glavacioc, coordonați de părintele slujitor Dan Stancu.

Samarineanul milostiv, lucrare socială în parohia Ciumești, Protoieria Mioveni

Masa bucuriei frățești, parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Pitești