in

Bucuria de a colinda, parohia Prundu Metabet din Pitești

Inspirate din această bogăție a cântărilor liturgice bisericești, colindele sunt expresia cea mai vie a culturii teologice și duhovnicești populare a românului creștin ortodox. Ele sunt un memorial și o prelungire a Liturghiei și a slujbelor de Crăciun auzite în biserică. Ele sunt ecou și rodire a slujbei și sfințeniei Bisericii în sate și orașe, în casele creștinilor, întrucât inimile credincioșilor au devenit biserică, peșteră din Betleem transformată în sălaș primitor pentru cer, casă de oaspeți în care Pruncul este preamărit de magi înțelepți!

Parohia Prundu Metabet din municipiul Pitești, a primit pe elevii de la Școala Generală nr. 7, însoțiți de doamna Surdu Mihaela, profesor de Religie, care au prezentat un program de colinde și au ascultat un cuvânt catehetic al părintelui slujitor Burulean George.
La sfârșitul activității, copiii au primit daruri.
Activitatea s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, de Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului.

Dăruind vei dobândi – parohia Vișoi, Protopopiatul Câmpulung Muscel

Sfântul Ierarh Nicolae – cateheză la parohia Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni