in

Bucuria de a dărui – mănăstirea Glavacioc

(Publicat în: 5 iulie 2019)

Iubirea de săraci şi iubirea de străini sunt două ramuri de măslin cu al căror rod se ung toţi, din care însuşi Domnul Îşi unge capul şi picioarele şi va răsplăti în împărăţia cerească pe acela care-L unge. Că adevăratul iubitor de săraci aude pe Cel ce zice: „Milostenia şi credinţa nu te vor lăsa pe tine, însă să le legi pe ele de grumazul tău şi vei afla darul, ca să gândeşti cele bune înaintea Domnului şi a oamenilor”, spunea Sfântul Antioh.

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru familii defavorizate din punct de vedere social. O astfel de activitate s-a desfășurat în localitatea Glavacioc, unde părintele protosinghel Casian Crețu, starețul Mănăstirii Glavacioc a vizitat pastoral mai multe familii defavorizate social, cărora le-a dăruit alimente.

Samarineanul milostiv, parohia Schei, protoieria Câmpulung Muscel

Atelier culinar la parohia Valea Mare din orașul Ștefănești