in

Bucuria de a dărui – parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 19 iunie 2019)

Iubirea de săraci şi iubirea de străini sunt două ramuri de măslin cu al căror rod se ung toţi, din care însuşi Domnul Îşi unge capul şi picioarele şi va răsplăti în împărăţia cerească pe acela care-L unge. Că adevăratul iubitor de săraci aude pe Cel ce zice: „Milostenia şi credinţa nu te vor lăsa pe tine, însă să le legi pe ele de grumazul tău şi vei afla darul, ca să gândeşti cele bune înaintea Domnului şi a oamenilor”, spunea Sfântul Antioh.

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru familii defavorizate din punct de vedere social. O astfel de activitate s-a desfășurat la Parohia Corbi din protoieria Curtea de Argeș, prin care părintele slujitor Roșu Irinel a oferit unei familii alimente pentru traiul de zi cu zi.

Pogorârea Duhului Sfânt – cateheză la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești

Muzeul de la Golești vizitat de persoanele cu deficiențe de auz