in

Bucuria de a dărui, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 13 august 2019)

Dumnezeu ne-a dat mila ca o poruncă a dragostei. Milostenia este plata pentru răscumpărarea păcatelor noastre. Miluind pe cineva ne miluim pe noi înşine! Și ce bucurie mai mare este atunci când, din dragoste și frumoasă aducere aminte, ne reîntoarcem în vatra caldă a copilăriei noastre, și facem un scurt popas, ridicându-ne ochii către Cer și mulțumim lui Dumnezeu pentru părinții și bunicii care ne-au născut și crescut.

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social. Urmând cuvintelor Mântuitorului Hristos: „flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat”, cu sprijinul material al câtorva credincioși, parohia Mavrodolu prin preoții Dumitrescu Horia, și Stănescu Paul a dăruit alimente si haine unor familii defavorizate.

 

Taina Sfantului Maslu pentru credinciosii nevazatori

Protoieria Câmpulung Muscel – Campionii Bucuriei Sociale, iulie 2019