in

Bucuria de a dărui, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 7 noiembrie 2019)

Când Iisus Domnul vrea să ne învețe cum trebuie să fie atitudinea creștină față de aproapele nostru, El ne spune  doar câteva lucruri, ne arată acest protocol celebru potrivit  căruia vom fi judecați cu toții (Matei 25), astfel  autentica înţelegere a iubirii lui Dumnezeu se traduce prin aplicarea iubirii Sale în gesturi mici, de fiecare zi: dând de mâncare celui flămând, dând de băut celor însetaţi, vizitându-i pe cei bolnavi, pe cei închişi… . Faptele de milostenie reprezintă calea iubirii pe care Iisus ne-o învaţă, în continuitate cu marea dragoste a lui Dumnezeu.

Datorită credincioșilor  pentru care porunca iubirii nu reprezintă o simplă retorică,  un act caritabil de Crăciun sau de Înviere, ci o permanentă preocupare dupa puterea fiecaruia, prin preoții Dumitrescu Horia si Stănescu Paul au daruit haine de sezon, alimente si jucarii unor oameni care au nevoie de ajutor.

ZIUA MONDIALĂ PENTRU PROTECȚIA PĂDURII sărbătorită la Grădinița Căsuța cu Povești din Curtea de Argeș

Hristos în lumina ochilor și limbajul mâinilor creștinilor surzi din Comunitatea de surzi din Mioveni în zi de hram