in

Bucuria de a dărui, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 14 noiembrie 2019)

Mantuitorul Hristos, multmilostiv fiind vorbeşte în Evanghelie: „Fiţi milostivi, precum şi Tatăl vostru cel Ceresc milostiv este” (Luca 6, 36), că „El face să răsară soarele peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi” (Matei 5, 45). Această poruncă, în primul rând, arată că omul trebuie să fie milos faţă de aproapele şi să facă milostenie fără să îi deosebească pe cei vrednici de cei nevrednici, fără să facă diferențe de gen, de etnie, etc. Toti suntem creați dupa chipul lui Dumnezeu.

Preoții slujitori Horia Dumitrescu și Stănescu Paul de la parohia Mavrodolu din Protoieria Pitești au dăruit jucării și alimente pentru copiii dintr-o comunitate defavorizată.

Plini de goliciune

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, noiembrie 2019