in

Bucuria de a dărui, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 28 mai 2019)

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social.

Cât de mare lucru este milostenia, pentru că şi în acest veac ajută şi întru cel de dincolo, de bucurie duhovnicească umple, spre Dumnezeu apropie şi asemenea cu îngerii ne face. Că despre ea se zice în Scriptură: „Faceți milostenie, ca și vouă să vă fie milostiv Domnul. Daţi, zice, şi vi se va da vouă. Că scris este: „Pe focul cel aprins îl stinge apa, iar milostenia curăţeşte păcatele.”

Parohia Mavrodolu prin preoții Dumitrescu Horia, Stănescu Paul și Țâru Cătălin cu sprijinul material al câtorva credincioși pentru care milostenia și iubirea aproapelui reprezintă o permanentă preocupare, înțelegând că mulți au nevoie de ajutor au oferit alimente mai multor persoane nevoiașe și unor familii din vecinătatea Piteștiului.

ZIUA EUROPEANĂ A PĂSĂRILOR sărbătorită la Școala Băiculești 

Crosul Campionii Bucuriei în protoieria Curtea de Argeș- comuna Băiculești