in

Bucuria de a dărui, parohia Rotărești, protoieria Pitești

(Publicat în: 6 mai 2020)

Creştinul cu suflet bun, milostiv, are lângă el ogor de semănătură (ogorul îl reprezintă nevoiaşii), și trebuie să semene şi din seminţe puţine (milostenie după putere), ajungând să culeagă roade multe (plată multă de la Dumnezeu). Milostenia duce la iertarea păcatelor şi la vindecarea rănilor conştiinţei, întoarce sufletul de la moarte şi-l face să fie moştenitor Împărăţiei Cerurilor.

Părintele slujitor Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești, protoieria Pitești a fost prezent alături de cei care se află în Adăpostul de Noapte Nord din Pitești, cărora le-a oferit hrană caldă.

 

Samarineanul milostiv– parohia Valea Mare, protoieria Topoloveni

Din suflet către suflet, parohia Glavacioc, protoieria Costești