in

Bucuria de a fi creștin, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 19 octombrie 2018)

Sfânta Taină a Botezului, ca taină a iniţierii creştine, are un rol deosebit în cadrul vieţii Bisericii. Botezul constituie mijlocul prin care omul care crede în Hristos se renaşte din apă şi din Duh la viaţa cea adevărată în Hristos şi devine membru al Bisericii prin întreita afundare, în apă, în numele Sfintei Treimi, dobândind iertarea păcatului strămoşesc şi a tuturor celorlalte păcate săvârşite până în acel moment.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare a desfășurat o activitate la parohia Mavrodolu din municipiul Pitești, în care părinții slujitori Stănescu Paul și Țâru Cătălin au oficiat Taina Sfântului Botez pentru o familie de etnie rromă.

 

ZIUA MONDIALĂ A SPĂLATULUI PE MÂINI – sărbătorită la Grădinița Băiculești

Ghiozdane pentru elevii din comuna Săpata, protoieria Pitești