in

Bucuria de a fi ortodox – parohia Albota de Jos, protoieria Pitești

(Publicat în: 20 iunie 2018)

Credinta noastra ortodoxa este "izvor de bucurii", crestinismul ortodox fiind "religia bucuriei". Domnul nostru Iisus Hristos le-a spus ucenicilor sai: "Acestea vi le spun ca bucuria Mea sa fie intru voi si ca bucuria voastra sa fie deplina". Bucuria crestina este in primul rand darul intalnirii cu Hristos cel inviat, bucuria Invierii Domnului. Este bucuria de eshatologia inaugurata in Trupul inviat, indumnezeit al lui Hristos, plamada imparatiei lui Dumnezeu din care ne izvoraste Viata necuprinsa de moarte.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, în biserica parohiei Albota de Jos din protoieria Pitești, a avut loc o convertire la ortodoxie. Domnul Achenbach Sandro, cetățean german de confesiune evanghelică, împreună cu cei doi copii au primit Taina Sfântului Botez. După slujbă, cei botezați au primit în dar icoane și cărți de rugăciune, precum și îndemnul de a cerceta Biserica Ortodoxă din țară sau din diaspora, ducând o viață după poruncile lui Dumnezeu.​

Cercetarea aproapelui, bucurie duhovnicească, parohia Sfântul Apostol Andrei – Papucești II

Protoieria Mioveni – Campionii Bucuriei Sociale, iunie 2018