in

Bucuria de a fi români, cateheză parohia Glavacioc, protoieria Costești

Biserica Ortodoxă Română a avut o contribuție majoră la promovarea conștiinței unității spirituale a neamului românesc. Ea a cultivat în sufletele credincioșilor români conștiința trează că ei au aceeași obârșie, ca neam, aceeași limbă şi aceeași credință creștină.

Părintele slujitor Dan Stancu de la parohia Glavacioc din Protoieria Costești a vorbit copiilor despre momentul aniversar al centenarului Marii Uniri, subliniind faptul că trebuie să rămânem uniți în Grădina Maicii Domnului.

Activitatea se înscrie în programele catehetice pe care le desfășoară Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul.

Despre familia creștină, cateheză la parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Prăznuirea Sfântului Ierarh Nicolae, ocrotitorul Bisericii Domnești din Curtea de Argeș