in

Bucuria liturgică prin limbaj mimico-gestual la Deva

(Publicat în: 21 decembrie 2019)

Cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înalt Preasfințitului Părinte Calinic, a fost organizată o deplasare misionară de către Țîru Cătălin, preot slujitor al comunității surzilor din Pitești, în mijlocul deficienților de auz din Eparhia Devei și Hunedoarei.

La evenimentul desfășurat în zilele de 16 – 17 decembrie, anul acesta, în Catedrala nouă a orașului Deva au participat credincioșii din comunitățile de surzi din județul Hunedoara pentru primirea Tainei Spovedaniei, precum și participarea la Dumnezeiasca Liturghie transpusă în limbajul mimico-gestual liturgic românesc, precum și exprimarea prin viu grai al colindelor, în limbajul semnelor, ca mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru Nașterea Sa din Fecioara Maria.

Cu acest prilej de reuniune duhovnicească a credincioșilor surzi, s-a reamintit importanța prezenței creștinului surd la Viața Bisericii, care beneficiază de noua metodă pastorală și cultică, ca prin limbajul mimico-gestual liturgic românesc – limbajul matern al creștinului surd –  să fie și el integrat ca mădular viu al Bisericii Bune și Străbune!

 

 

ZIUA VICTORIEI REVOLUŢIEI ROMÂNE ŞI A LIBERTĂŢII, sărbătorită la Grădinița Băiculești

Manuale de Religie pentru elevii din Priboieni