in

Bucuria pelerinajului pentru credincioșii cu deficiențe de auz

(Publicat în: 6 iunie 2019)

Cu binecuvântarea și cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, în perioada 24 – 29 mai 2019 a fost organizat un pelerinaj pentru credincioșii surzi din Pitești, Mioveni, Ștefănești, Craiova și Topoloveni la sfintele lăcașuri ortodoxe din Grecia, anume la Complexul Mănăstiresc Meteora, Biserica Sfântului Ioan Rusul – Ocrotitorul Comunității surzilor din Pitești, Biserica Sfânta Treime, ce adăpostește moaștele Sfântului Sfântului Nectarie, Catedrala mitropollitană „Sfântul Grigore Palama” – pentru a ne închina la moaștele Sfântului Ierarh Grigorie Palama – de astfel, și acesta ocrotitorul Comunității surzilor, unde a fost desfășurate cântări ortodoxe in limbajul mimico-gestual liturgic românesc.

Însoțirea în pelerinaj, precum și asistența de interpretare, pentru creștinii surzi, în limbajul mimico-gestual religios românesc fiind realizată de către preotul Țîru Cătălin.

Protoieria Topoloveni – Campionii Bucuriei Sociale, mai 2019

Ziua Eroilor în Orașul Basarabilor – 6 iunie 2019