in ,

Bucuria rugăciunii

(Publicat în: 20 ianuarie 2020)

Regina Maria (1914-1927) a spus printre altele că: ,,În vreme de necaz, am învățat să mă rog.” Acest citat l-am văzut scris prin anul 1964 pe tăblia unei străni în paraclisul din cetatea mănăstirii, din Secul Neamțului. Ideologia ateistă nu ajunsese cu mătura și prin casa Domnului din codrii Neamțului și călugării au păstrat cu sfințenie înscrisurile din vremuri neviciate de orgoliu și înveninare omenească.

Cioran citea cărți gnostice de prin secolul al II-lea al erei noastre și a găsit scris că: ,,Rugăciunea omului trist n-are niciodată putere să se înalțe până la Dumnezeu” și trage concluzia că ,,nicio rugăciune n-a ajuns vreodată la destinație.” Concluzii pripite!

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 20 ianuarie 2020

Sinaxar 21 ianuarie 2020