in

Bucuria Sfintei Uniri – serbare la Școala din Poiana Lacului

(Publicat în: 30 noiembrie 2018)

Rodirea luminoasă a Evangheliei lui Hristos în istoria și cultura poporului român se vede și în darul unității, al libertății și demnității naționale, dobândit prin credință puternică și luptă jertfelnică de-a lungul a multor „secole de suferintă crestinește îndurate”, după cum este scris pe Arcul de Triumf din București.

Părintele slujitor Năstase Iulian de la parohia Poiana Lacului, protoieria Pitești, a fost prezent în mijlocul elevilor de la Școala Gimnazială din localitate, și au organizat o serbare dedicată Centenarului Marii Uniri a românilor din provinciile istorice într-un singur stat.

Simpozionul: Centenarul Unirii Bucovinei la Liceul Victor Slăvescu din Rucăr

Masa bucuriei pentru cei nevoiași, parohia Prundu III, protoieria Pitești