in

Bucuria Unirii – parohia Găvana III, protoieria Pitești

(Publicat în: 25 ianuarie 2019)

La 24 ianuarie 1859 ,prin alegerea la Iași mai întâi și apoi la București a domnitorului Alexandru Ioan Cuza ca voevod al celor două Principate , Moldova și Țara Românească , romanii și-au dat seama că sunt puternici atunci când sunt împreună. Mica Unire ,așa cum a fost ea denumita în istorie , desi nu a fost deloc mică , a pregătit Unirea cea Mare ,ce avea să se infaptuiasca jumătate de secol mai târziu, la 1 Decembrie 1918 ,când toate teritoriile românești s-au unit intr-o singură patrie : România .

La parohia Găvana III,s-a săvârșit Sfânta Liturghie și slujba de Tedeum , cu prilejul împlinirii a 160 de ani de la Unirea Principatelor Române. Pe langa credincioși din parohie ,la acest eveniment au participat și un grup de elevi de la Școala Gimnaziala Matei Basarab ,care au rostit versuri și cântece patriotice. Preotul slujitor Alexandru Dumitrescu a evidențiat importanța actului măreț din 24 ianuarie 1859 , care a stat la baza formării și dezvoltării statului român modern.

 

Milostenia, coroana virtuților, mănăstirea Glavacioc

Sinaxar 26 ianuarie 2019