in

Bucurie duhovnicească pentru bătrânii din Centrul Social Rucăr

(Publicat în: 8 mai 2019)

Dacă, pentru trup, timpul, în curgerea sa, aduce îmbătrânirea, sufletul credincios şi bun poate cunoaşte o îmbogăţire în blândeţe şi înţelepciune. Tinereţea sau bătrâneţea nu sunt doar etape de viaţă, ci şi stări de spirit, care pot arăta forţa spiritului asupra materiei şi a speranţei asupra descurajării. Cultivând şi apărând demnitatea persoanelor vârstnice, Biserica a manifestat permanent respect, grijă şi preocupare faţă de bătrânii aflaţi în nevoie.

Părintele slujitor Arsulescu Sebastian de la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel a vizitat pe bătrânii care se află în Centrul Social Medical din localitate, aducându-le vestea cea bună a Învierii Domnului și cuvânt de întărire și mângâiere duhovnicească.

Dăruind vei dobândi, proiect social în parohia Brătești, Protopopiatul Curtea de Argeș

Hrană pentru trup, binecuvântare pentru suflet, parohia Lunca Corbului, protoieria Costești