in

Bucurii de sărbători – parohiile din comuna Rucăr, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 24 decembrie 2019)

Sectorul Social Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a organizat o acțiune socială în parohiile Rucărul de Jos, Rucărul de Mijloc și Sătic, din Protoieria Câmpulung Muscel. În urma apelului adresat de către preoții slujutori Arsulescu Sebastian  și Lipan Florentin, de la parohia Rucărul de Jos și Andrei Petre Liviu de la parohia Rucărul de Sus, diaconul Iulian Avram, de la parohia Sătic, Protoieria Câmpulung Muscel, către enoriașii din parohie, au fost colectate suma de 2000 (douămiilei) precum și cantități însemnate de alimente (ceapă, morcovi, zahăr, făină, mălai) dulciuri și îmbrăcăminte,  care au fost transportate și dăruite beneficiarilor așezământului social de la Valea Screzii.

Aşezământul social de la Valea Screzii adăposteşte aproximativ 500 de beneficiari – mame cu copii, bătrâni și orfani. Acțiunea se înscrie în cadrul Proiectului social filantropic, ,,Bucurii de sărbători” inițiat și derulat de Centrul Social Cultural ,,Sfântul Ioan Gură de Aur” din Rucăr.

Astăzi S-a născut Hristos, colinde la parohia Domnești de Sus, protoieria Curtea de Argeș

Voluntarii Parohiei Mavrodolu alaturi de copiii saraci