in

BUCURIILE COPILĂRIEI! – Concurs județean de creație literară, ediția a V-a, 2019

(Publicat în: 31 mai 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Cateheză a participat la Concursului Județean de Creație Literară în Proză: ”BUCURIILE COPILĂRIEI!” –  ediția a IV-a la Școala Gimnazială Gabriel Marinescu Tigveni, structura Bîrsești.

Concursul este organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte CALINIC, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului temei numărul 281/04.02.2019 și cu avizul Inspectoratului Școlar Județean Argeș numărul 190/05.02.2019, cuprins în CAEJ, sem II/2019, poziția 143/07.03.2019. 

Coordonatorii Proiectului au fost: 

-Profesor Maria Popescu, Directoarea Școlii Gimnaziale Gabriel Marinescu, Tigveni 

-Profesor Emilia-Mihaela Dumitrescu, Școala Gimnazială Gabriel Marinescu Tigveni

-Profesor Maria-Ramona Ciolpan, Școala Gimnazială Gabriel Marinescu Tigveni 

-Profesor Elena Ilina, Directoarea Școlii Gimnaziale Nr. 1 Valea Danului

-Preot Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul 

-Preot Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.  

La concursul desfășurat în parteneriat cu Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Danului au participat copii din 8 școli coordonați de cadrele didactice: Maria Popescu, Emilia-Mihaela Dumitrescu, Simona-Elena Marinescu, Ioana Dumitru, Maria-Ramona Ciolpan, Roxana-Elena Piele, Maria-Niculina Popa, Valentin Deaconu, secretar-Ileana Popa (Școala Gimnazială Gabriel Marinescu Tigveni), Elena Ilina, Denisa-Georgeta Mihăilescu (Școala Gimnazială  Nr.1 Valea Danului), Ileana Dinică (Școala Gimnazială Radu Șerban, Sălătrucu), Narcisa Niţă, Cristiana Bîrțan (Școala Gimnazială Toma Bratianu, Şuici), Cătălina Bobirică (Școala Gimnazială Nicolae Velea, Cepari), Cristina-Carmen Ghinita, Corina-Elisabeta Ioniţă (Școala Gimnazială Naum Râmniceanu Corbi), Cosmina-Valeria Aldea (Școala Gimnazială Regina Maria Curtea de Argeș) alături de edilul localității gazdă, Dumitru-Doru Slătineanu.  

Membri evaluatori ai Concursului au dat următoarele premii:

CREAŢIE LITERARĂ

Clasa V 

Premiul I 

Dinică Maria Antonia, Şcoala Radu Şerban Sălătrucu

Premiul II 

Deaconu Marius, Şcoala Gabriel Marinescu

Premiul III  

Niţă Mădălina Mihaela, Şcoala Toma Brătianu Şuici

Mențiune

Piele Alexandra , Şcoala Gabriel Marinescu Tigveni

Moisescu Anastasia, Şcoala Naum Ramniceanu Corbi

Budan Alexandra Ioana, Şcoala Nicolae Velea Cepari

Clasa a VI-a

Premiul I

Bumbeş Cristina, Şcoala Gabriel Marinescu – Tigveni

Premiul II

Păuna Luca – Andrei, Şcoala Gabriel Marinescu – Tigveni

Premiul III

Ciublea Ştefania, Şcoala Gabriel Marinescu – Tigveni

Mențiune

Simion Andreea – Denisa, Şcoala Gabriel Marinescu – Tigveni 

Milcă Gabriela -Lavinia, Şcoala Gabriel Marinescu – Tigveni

Clasa a VII-a

Premiul I

Sali Andreea, Şcoala Toma Brătianu Şuici  

Premiul II 

Achimoiu Andreea – Maria, Şcoala Naum Ramniceanu Corbi

Premiul III

Alexandru Petruţa Mariana, Şcoala Gabriel Marinescu Tigveni

Mențiune

Grigorescu Ionuţ Alexandru, Şcoala Radu Şerban Sălătrucu

Moci Cristina, Şcoala Toma Brătianu Şuici

Deaconu Fabiana, Şcoala Gabriel Marinescu

Clasa a VIII-a

Premiul I

Chirca Alexandra Daniela, Şcoala Nicolae Velea Cepari  

Premiul II

Piele Alin  Marian, Şcoala Gabriel Marinescu Tigveni

Premiul III

Petrescu Ana Denisa, Şcoala Naum Ramniceanu Corbi

Menţiune 

Ristea Vlăduţ, Şcoala Gabriel Marinescu Tigveni  

Carstoiu Adelina Maria, Şcoala Naum Ramniceanu Corbi  

Berevoianu Corina, Şcoala Naum Ramniceanu Corbi

POEZIE- RECITARE

Clasa a V-a

Premiul I

Dinică Antonia, Şcoala Radu Şerban Sălătrucu  

Premiul II

Deaconu Marius, Şcoala Gabriel Marinescu Tigveni  

Premiul III

Sâvu Ana – Maria, Şcoala Nicolae Velea Cepari  

Menţiune 

Olteanu Ştefania, Şcoala Radu Şerban Sălătrucu  

Budan Alexandra, Şcoala Nicolae Velea Cepari  

Clasa a VI-a

Premiul I

Neţ Diana, Şcoala Gabriel Marinescu – Tigveni  

Premiul II

Pleşa Mădălina, Şcoala Valea Danului  

Premiul III

Bumbeş Cristina, Şcoala Gabriel Marinescu – Tigveni  

Menţiune 

Pleşa Ioana, Şcoala Valea Danului   

Niţoiu Gabriel, Şcoala Valea Danului   

Ciublea Ştefania, Şcoala Gabriel Marinescu   

Milcă Gabriela-Lavinia, Şcoala Gabriel Marinescu – Tigveni  

Clasa a VII-a

Premiul I

Iatagan Justinian, Şcoala Toma Brătianu Şuici  

Deaconu Fabiana, Şcoala Gabriel Marinescu  

Premiul II

Guţoiu Alexandra, Şcoala Nicolae Velea Cepari  

Premiul III

Simion Alexia Gabriela, Şcoala Nicolae Velea Cepari  

Menţiune 

Deaconu Gabriela, Şcoala Gabriel Marinescu  

Leca Bianca, Şcoala Gabriel Marinescu  

Clasa a VIII-a

Premiul I

Iancu Valentin, Şcoala Radu Şerban Sălătrucu  

Premiul II

Petrescu Andreea, Şcoala Radu Şerban Sălătrucu  

Scopul concursului este de a pune în lumină inocența copilăriei care surprinde mereu prin surâs şi candoare și de a promova credința ortodoxă și obiceiurile perene strămoșești. 

În sufletul unui copil este multă speranţă şi dragoste.

In final, Părintele Consilier Dan-Florin Obrocea a mulțumit organizatorilor și a felicitat pe cei care s-au ostenit pentru desfășurarea acestui Concurs.

Bucuria de a dărui

Bucurii în suflete de copii, parohia Glavacioc, protoieria Costești