in

Buna Vestire, începutul mântuirii noastre, cateheză în parohia Lunca Corbului, protoieria Costești

(Publicat în: 29 martie 2019)

Cu Buna Vestire începe etapa cea mai importantă din istoria mântuirii: trecerea de la făgăduinţă şi pregătire, la realizare. Ca atare Buna Vestire este începutul mântuirii noastre, în sensul că prin întruparea Fiului lui Dumnezeu care se face Fiul Fecioarei, ni se oferă posibilitatea mântuirii şi desăvârşirii.

Părintele slujitor Crăcană Radu Sergiu de la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești, a rostit un cuvânt catehetic elevilor prezenți în sfânta biserică, subliniind importanța praznicului Bunei Vestiri.

Cercetând pe cei lipsiți – parohia Coasta Uzinei, protoieria Mioveni

Bătrâneți binecuvântate, parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș