in ,

Bunele maniere

(Publicat în: 9 decembrie 2018)

Convieţuirea noastră poate fi o bucurie fără margini, dar poate fi şi o pacoste peste măsură. De cele mai multe ori, comportarea noastră dintre patru pereţi o prăvălim şi în piaţă, arătându-ne aşa cum suntem, de capul nostru.

Neglijarea lucrurilor mărunte în comportament ne aduce, mai devreme sau mai târziu, oprobiul celor din jurul nostru.  La Bruyere ne arată că: „Cineva poate fi insuportabil, cu toată virtutea, capacitatea şi buna sa purtare; adesea manierele pe care le neglijăm ca pe nişte lucruri mici sunt acelea care fac ca oamenii să decidă despre noi în bine sau în rău”.

Să nu neglijăm „importanţa mare a lucrurilor mici”, cum spunea Arhiepiscopul Teofil al Clujului.

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 9 decembrie 2018

Slujire Arhierească în noua Catedrală Arhiepiscopală din Curtea de Argeș