in ,

Bunele maniere

(Publicat în: 28 aprilie 2020)

Convieţuirea noastră poate fi o bucurie fără margini, dar poate fi şi o pacoste peste măsură. De cele mai multe ori comportarea noastră între patru pereţi o prăvălim şi în piaţă, arătându-ne aşa cum suntem, de capul nostru.

Neglijarea lucrurilor mărunte în comportament ne aduce, mai devreme sau mai târziu, oprobiul celor din jurul nostru mai întâi. La Bruyere ne arată că: „Cineva poate fi insuportabil, cu toată virtutea, capacitatea şi buna sa purtare; adesea manierele pe care le neglijăm ca pe nişte lucruri mici sunt acelea care fac ca oamenii să decidă despre noi în bine sau în rău”.

Să nu neglijăm „importanţa mare a lucrurilor mici”, cum spunea Arhiepiscopul Teofil al Clujului.

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 28 aprilie 2020

Bucuria de a dărui – parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș