in

Casa românească, lada de zestre și costumul popular – activitate culturală a nevăzătorilor din Pitești

(Publicat în: 10 septembrie 2018)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Cultural și Comunicații Media a organizat la Paraclisul pentru nevăzători din cadrul Asociației nevăzătorilor din Pitești, o manifestare cultural-artistică, cu titlul: Casa românească, lada de zestre și costumul popular.

După oficierea Sfintei Liutrghii, părintele slujitor Constantin Radu Gabriel, dimpreună cu doamna Matei Elena din partea Asociației Nevăzătorilor, au coordonat programul cultural, în care au fost recitate poezii, și au fost susținute referate în care s-au scos în evidență frumoasele tradiții românești din diferite zone ale țării noastre.

 

Din suflet pentru suflet – parohia Mărăcineni I, protoieria Mioveni

Zâmbet în suflet de copil – parohia Retevoiești, protoieria Mioveni