in

Cateheză despre Duhul Sfânt la parohia Slatina, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 5 iunie 2017)

Duhul Sfânt este focul iubirii dumnezeiești care adună în unitate ceea ce este înstrăinat și dezbinat, despărțit și învrăjbit. Este foc sfânt, curățitor de păcate și de patimi; este încălzitor de inimi pentru cei care sunt reci la suflet și îi face comunicativi și fierbinte rugători. Duhul Sfânt ne luminează mintea să înțelegem Scriptura și viața veșnică.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Slatina, protoieria Curtea de Argeș. Părintele slujitor Enache Ion Cristinel a vorbit despre Duhul Sfânt, copiilor însoțiți de doamna învățător Stoica Bogdana.

Cercetând pe cei lipsiți, parohia Sfântul Apostol Andrei – cartier Tudor Vladimirescu, Pitești

Flori în suflete și pe veșminte la parohia Sfinții Voievozi din Curtea de Argeș, ediția a IV-a