in

CATEHEZĂ DESPRE SFÂNTUL MARE MUCENIC DIMITRIE LA BISERICA SFÂNTUL GHEORGHE DIN CURTEA DE ARGEȘ

(Publicat în: 30 octombrie 2018)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Cateheză a organizat o întâlnire catehetică la Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din municipiul Curtea de Argeș.

Elevii de la Școala Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân din localitate îndrumați de doamnele profesoare Otilia-Daniela Ionescu și Maria-Gabriela Savu- profesoară de religie au ascultat o cateheză despre Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir.

Activitatea a fost coordonată de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a vorbit despre biruința sfinților și a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului mulțumind tuturor pentru participare și Părintele Anton Dicu.

La final, copiii și cadrele didactice au primit cărți religioase.

 

Sfinții, ocrotitorii copiilor, cateheză la Grădinița din Bascov

Preoți și credincioși piteșteni au donat sânge