in

Cateheză la Biserica Bătușari, Protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 25 noiembrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a participat la Biserica Bătușari din municipiul Curtea de Argeș la o cateheză la praznicul Intrării în biserică a Maicii Domnului.

Elevii de la Școala Gimnazială Armand Călinescu din cadrul Colegiului Național Vlaciu Vodă  din localitate sub îndrumarea cadrelor didactice: Mustata Gigi și Virgil Deaconu au ascultat o cateheză despre aducerea Sfintei Fecioare în biserică susținută de părintele paroh, Florentin Ungurenuș.

La activitate au participat Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a vorbit despre cinstirea Maicii Domnului și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Copiii, la final au primit daruri din partea parohiei.

Pelerinajul copiilor, parohia Găvana IV din Pitești

Importanța rugăciunii – cateheză parohia Mavrodolu, protoieria Pitești