in

Cateheză la Complexul de Servicii Sociale pentru Copilul în Dificultate din Rucăr

(Publicat în: 13 august 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare și Sectorul Social Filantropic și de Misiune, a desfășurat o  activitate catehetică la Complexul de Servicii Sociale pentru Copilul în Dificultate din Rucăr.

Preotul slujitor Arsulescu Sebastian, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, a susținut cateheza cu tema ,,Praznicul Schimbării la Față a Domnului Iisus Hristos”.

Activitatea a început prin rostirea ,,Rugăciunilor începătoare” împreună cu elevii și cadrele prezente, continuând cu lectura biblică din Sfânta Evanghelie după Luca. La finalul activității copiii au primit iconițe și dulciuri.

Puterea plantelor medicinale: False Unicorn (Helonias)

Samarineanul milostiv – parohia Glavacioc, protoieria Costești