in

Cateheză la început de an școlar, parohia Bătușari, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 19 septembrie 2019)

În Biserică învățăm de la Sfinții Părinți că educația tinerilor și a copiilor este o artă și nu una întâmplătoare, ci ea este cea mai însemnată dintre arte. Copiii trebuie educați în duhul Evangheliei iubirii lui Hristos și al valorilor creștine, prin rugăciune și îndemn la viață sfântă și fapte bune.

Părintele slujitor Ungurenuș Florentin de la parohia Bătușari, din municipiul Curtea de Argeș, a fost prezent în mijlocul copiilor, cărora le-a vorbit despre sărbătorile lunii septembrie. Totodată, i-a binecuvântat la început de an școlar, și le-a oferit iconițe și cărți.

Pelerinajul bucuriei – parohia Vișoi, protoieria Câmpulung Muscel

Ajutor la domiciliu – parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș