in

Cateheză la parohia Maica Precista din municipiul Pitești

(Publicat în: 23 noiembrie 2019)

Intrarea în biserică a dumnezeieştii Fecioare cea plină de har este îndoită: una văzută, cea de pe pământ, care s-a făcut în tem­plul din Ierusalim; alta nevăzută, aceea din Biserica triumfătoare, unde Sfânta Fecioară se află în fruntea cetelor Sfinţilor, a îngeri­lor şi Arhanghelilor, a Heruvimilor şi Serafimilor. Cea dintâi a umplut de slavă templul lui Solomon; cea de-a doua umple de sla­vă cerul, templul cel nefăcut de mână al lui Dumnezeu.

Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul al Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Maica Precista din Pitești. Preoții slujitori Grigore Victor, Bucur Dorin și Loghin Vasile au vorbit despre praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului.

 

Cercetând și binecuvântând, parohia Sfântul Apostol Andrei – Papucești II, protoieria Pitești

Milostenia, hrană pentru suflet – mănăstirea Glavacioc