in

Cateheză la sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, parohia Glavacioc, protoieria Costești

(Publicat în: 24 aprilie 2018)

Prin viaţa şi activitatea sa, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe s-a arătat ca un vas ales al lui Dumnezeu spre dovedirea adevărului şi slavei divine în momentul când idolatria încerca, după mai bine de trei secole de creştinism, să ţină lumea sub negura necunoştinţei şi să respingă lumina învăţăturii lui Hristos. Religia idolatră era încurajată chiar de împăratul Diocleţian, care a declanşat în mai multe rânduri valuri de persecuţie încheiate cu multe pierderi de vieţi creştine.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a organizat o activitate catehetică, în care părintele slujitor Dan Stancu de la parohia Glavacioc, protoieria Costești, a vorbit despre viața și martiriul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe.

Samarineanul milostiv, parohia Retevoiești, protoieria Mioveni

Masa bucuriei pentru cei fără adăpost, parohia Prundu III – municipiul Pitești