in

Cateheză la Școala Nae Ghica din Rucăr

(Publicat în: 23 septembrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare, a desfășurat o  activitate catehetică la Școala Nae A. Ghica din Rucăr.

Preotul slujitor Arsulescu Sebastian, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, a mers în mijlocul elevilor de la clasa a VIII a și asusținut cateheza cu tema ,,Crezul ”, în timpul orei de Religie, în prezența d-lui prof. Doru Avram. Activitatea a început prin rugăciunea săvârșită împreună cu elevii și lecturi din Sfânta Scriptură, referitoare la învățătura despre Sfânta Treime, punând accent pe textul de la I Ioan 5, 7.

Acțiunea se înscrie în cadrul proiectului  catehetic ,,Săptămâna de cateheză” inițiat de Centrul Social Cultural Catehetic ,,Sfântul Ioan Botezătorul” din Rucăr.

Nevăzătorii din Argeș, pelerinaj în Maramureș

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, septembrie 2019