in

Cateheză pentru tineri în Catedrala Sfântul Gheorghe din Topoloveni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a organizat o acțiune catehetică în Catedrala Sfântul Gheorghe din orașul Topoloveni, la care au participat elevi de la Liceul Teoretic Ion Mihalache din localitate.

Părintele slujitor Daniel Turturoiu a vorbit tinerilor însoțiți de doamna Grecu Monica, profesor de Religie, despre sărbătoarea Intrării în Biserică a Maicii Domnului: împlinindu-se trei ani de la naşterea Preacuratei Fecioare Maria, drepţii ei părinţi, Ioachim şi Ana, şi-au adus aminte de făgăduinţa lor, ca să dea în dar lui Dumnezeu pe cea născută. Deci, au voit a împlini cu fapta ceea ce făgăduiseră cu cuvântul. Chemând toate rudeniile din Nazaret unde vieţuiau, rudenii care erau de neam împărătesc şi arhieresc, căci însuşi dreptul Ioachim era de neam împărătesc, iar soţia lui, Sfânta Ana, era de neam arhieresc; şi aducând şi cete de fecioare tinere, au pregătit făclii multe şi au împodobit pe Preacurata Fecioară Maria cu podoabă împărătească.
În finalul activității, copiii au primit iconițe.

Zâmbet în suflet de copil, parohia Boteni, protopopiatul Câmpulung Muscel

Slujind aproapelui, parohia Sfânta Vineri, municipiul Pitești