in

Cateheză şi rugăciune de mulţumire la parohia Priboienii de Jos protoieria Topoloveni

(Publicat în: 29 octombrie 2018)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni.  Preoţii Stan Stelian şi Popescu Ion au primit vizita copiilor  din clasele 5-8 de la Şcoala Gimnazială „C. Rădulescu Codin”din localitate. Cu această ocazie au oficiat o slujbă de mulţumire şi de binecuvântare pentru toate darurile primite în acest an, în această zi serbându-se şi Ziua Recoltei.

Preoţii au rostit un cuvânt de învăţătură despre Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir şi Sfântul Cuvios Dimitrie Cel Nou Ocrotitorul Bucureştilor. Copii au pregătit un scurt moment legat de aceste două sărbători. La final au primit Cărţi de rugăciuni, dulciuri şi daruri din partea preoţilor.

 

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, pildă de slujire și jertfelnicie, cateheză la parohia Rucărul de Sus, protoieria Câmpulung Muscel

Sinaxar 30 octombrie 2018