in

CATEHEZĂ ȘI RUGĂCIUNE LA BISERICA SFÂNTUL GHEORGHE DIN CURTEA DE ARGEȘ

(Publicat în: 17 martie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a organizat o activitate catehetică și liturgică la începutul Postului Sfintelor Paști.

În cadrul Proiectului Calea, credincioșii Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din municipiul Curtea de Argeș au participat la slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul și au ascultat o cateheză despre folosul și însemnătatea Postului în viața creștinului.

Slujba a fost oficiată de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul, care a susținut cuvântul de învățătură, de Părintele co-slujitor Anton Dicu și de Părintele Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Postul Sfintelor Paști are menirea de a ne pregati să primim cu inima curată Învierea Domnului nostru Iisus Hristos.

 

Duhul gândului smerit

Cercetând pe cei neputincioși, parohia Mărăcineni I, protoieria Mioveni