in

Cateheză și rugăciune la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești

(Publicat în: 29 octombrie 2018)

O învăţătură mântuitoare a sfintei noastre Biserici este şi aceea despre cinstirea acelor creștini care, pe pământ trăind, mult s-au ostenit pe urmele Mântuitorului Hristos și astfel ei şi-au agonisit starea cea de-a dreapta Tatălui. Ei nu s-au născut sfinţi, ci au devenit prin viaţa lor sfinţi, luptând până la ultima lor suflare împotriva ispitelor rele, împotriva păcatelor de tot felul, iar prin iubirea lor faţă de oameni şi faţă de Hristos, au izbândit împotriva răului şi au stins prin ardoarea credinţei puterea focului feluritelor păcate şi rătăciri.

Părintele slujitor Crăcană Radu Sergiu de la parohia Lunca Corbului, Protoieria Costești, a rostit unu cuvânt catehetic elevilor prezenți la biserică, în care a vorbit despre viața și minunile Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir.

 

Vremuri grele

Târgul de toamnă la Școala Virgil Calotescu din Bascov