Cateheze în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – Sfinții Împărați Constantin și Elena

(Publicat în: 22 mai 2015)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Sectorul Administrativ Bisericesc prin Biroul de Catehizare și Activități a desfășurat activități dedicate Sfinților Împărați cinstiți întocmai cu Apostolii Constantin și Elena.

Părinții bisericii au evidenţiat în orele de cateheză rolul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena la încetarea persecuţiilor pe motive religioase şi implicarea în recunoaşterea creştinismului. Din toleraţi faţă de toate religiile Imperiului Roman, Împăraţii Constantin cel Mare şi Elena au devenit, cu timpul, protectori şi sprijinitori ai Bisericii. Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena au promovat arta şi arhitectura creştină prin construirea de lăcaşuri de închinare pe tot teritoriul imperiului.
La aceste evenimente au participat elevi ai școlilor generale din localitățile argeșene și muscelene, însoțiți de profesorii de religie.

Ziua Eroilor în municipiul Curtea de Argeș

Parastas pentru Eroi la Închisoarea Pitești