in ,

Ce mai face Ares?

(Publicat în: 1 februarie 2019)

Când ne pierdem bruma de ruşine faţă de oameni şi frica de Dumnezeu, ne apucă valurile şi bântuielile demonilor de tot felul. Răfuiala dintre noi, oamenii, pe orice temă, ne face dovada că, într-un fel, noi minţim cu nădejdea că nu vom fi depistaţi niciodată.

Dacă avem frică de Dumnezeu, mai ales frică, nu îndrăznim să ne zidim viaţa, casa, renumele, averea, pe minciuni şi expediente. Aceasta înseamnă să te transformi în amicul lui Ares (zeul războiului) şi să-ţi declari război ţie-ţi, mai întâi. După ce ne-am biruit pe noi înşine şi ne-am răfuit fără cruţare, nu mai avem când şi nici motive de a declara război celuilalt.

Curăţenia s-a făcut pe strada noastră. Deci, fiecare în dreptul său! Se vede însă că Ares doarme cam de multişor. Iar pe strada noastră se sforăie în lege!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 1 februarie 2019

Sinaxar 2 februarie 2019