in

Ce reprezintă prima zi din Săptămâna Mare, cateheză la parohia Zăvoi, protoieria Pitești

(Publicat în: 23 aprilie 2019)

Luni, in Saptamana Sfintelor Patimiri ale Domnului nostru Iisus Hristos, Biserica ne aduce aminte de fericitul Iosif. Este vorba de Patriarhul Iosif, care ne impresioneaza pe toti prin dorinta lui de a-I sluji lui Dumnezeu implinind poruncile, prin dorinta lui de a fi curat inaintea lui Dumnezeu, prin faptul ca a fost bun si binevoitor cu fratii sai care l-au vandut in Egipt. El este o preinchipuire a Domnului nostru Iisus Hristos, cel vandut de Iuda, unul dintre ucenicii sai, este o preinchipuire a Domnului Hristos, care a tinut sa implineasca intru toate voia Parintelui Ceresc si sa ne fie noua pilda de urmat.

Părintele slujitor Manea Iulian de la parohia Zăvoi din municipiul Pitești, a desfășurat o activitate catehetică la grădinița Floare de Colț din localitate, unde a vorbit copiilor despre denii și însemnătatea liturgică a zilei de luni din Săptămâna Pătimirilor lui Hristos.

În finalul activității, le-a dăruit iconițe micilor creștini.

 

Masă caldă pentru copiii nevoiași, parohia Prundu III din municipiul Pitești

Daruri pentru credincioșii din cătunele izolate – Așezământul Sfinții Împărați din protoieria Pitești