in

Cea mai bună investiţie – Milostenia, parohia Prundu I, protoieria Pitești

(Publicat în: 11 februarie 2020)

De ce sar oamenii în ajutorul semenilor aflaţi în suferinţe, neputinţe? Pentru că unii oameni mai au suflet, mai au dragoste în inimile lor, mai au milă de semenii lor, mai cred în Dumnezeu. Ba mai mult, consideră că liniştea interioară proprie presupune mai puţină suferinţă pentru semenii noştri.

Urmând sfatul Sfântul Apostol Pavel care ne sfătuieşte: „Facerea de bine şi întrajutorarea nu le daţi uitării; căci astfel de jertfe sunt bine plăcute lui Dumnezeu” (Evrei 13, 16), Parohia “Sfântul Spiridon” din Piteşti, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, a desfăşurat prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, proiectul de asistenţă social-religioasă “Cea mai bună investiţie – Milostenia”.

Iniţiativa părintelui Nicolae Ion de a oferi daruri şi de a ţine un cuvânt de învăţătură a avut un efect pozitiv asupra familiei nevoiaşe, redându-i liniştea, curajul şi forţa necesară de a lupta cu neputinţele, cu necazurile.

Zâmbet în suflet de copil, parohia Glavacioc, protoieria Costești

Rugăciune de ZIUA BOLNAVULUI la Biserica Sfântul Gheorghe din Curtea de Argeș