in

“Cea mai bună investiţie – Milostenia” – parohiile Prundu I și Prundu III din Pitești

(Publicat în: 26 mai 2017)

Urmând sfatul Sfântul Apostol Pavel care ne sfătuieşte: „Facerea de bine şi întrajutorarea nu le daţi uitării; căci astfel de jertfe sunt bine plăcute lui Dumnezeu” (Evrei 13, 16), parohiile “Sfântul Spiridon” şi „Nasterea Maicii Domnului” din Piteşti, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, au desfăşurat prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, proiectul de asistenţă social-religioasă “Cea mai bună investiţie – Milostenia”.

Acţiunea a fost gândită pentru oferirea de căldură şi suport emoţional copiilor  din Apartamentul „Orhideea” din Complexul de tip familial „Dumbrava Minunată” Piteşti şi a vizat un număr de cinci şcolari din centrul respectiv care aveau nevoie de sprijin şi ajutor.
Preoţii Nicolae Ion şi Cătălin Zahiu au zidit sufleteşte şi au oferit daruri, acţiuni care au avut un efect pozitiv asupra sufletelor copiilor, redându-le liniştea, curajul şi forţa necesară de a se lupta cu neputinţele, cu necazurile.

Gând de întoarcere

Să ne înălțăm cu Hristos Cel Înviat, cateheză parohia Izvorul Tămăduirii din Pitești