in ,

Cea mai mare avere

(Publicat în: 22 octombrie 2018)

Cicero scria pe vremuri o carte bună, pe nume, De Amicitiae, în traducere: Despre Prietenie, după câte îmi amintesc, pe când copiam din înţelepciunea antică, în caietele de elev silitor, cum îmi place să mă laud în gura mare.

Ovidiu Nasso, la Tomis, ne lăsa scris în Tristele sale: „Cât timp vei fi fericit, vei avea o mulţime de prieteni, dar în vremuri de restrişte vei fi părăsit”. Mai târziu, Iordache Golescu, mai pe scurtătură, a zis: „Nicio avere nu este mai bună decât prietenul cel bun”.

Iar Iisus a definit prietenia ca o jertfă supremă: „Mai mare iubire decât aceasta nimeni nu are: ca să-şi pună cineva viaţa pentru prietenii săi!”

El a făcut-o pentru noi!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 22 octombrie 2018

Sinaxar 23 octombrie 2018