in

CENTENARUL la Școala”Basarab I” din Curtea de Argeș

(Publicat în: 26 decembrie 2018)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Cateheză a participat la o activitate educațional-catehetică în parteneriat cu Școala Gimnazială ”Basarab I” din municipiul Curtea de Argeș.

Elevii școlii coordonați de doamnele profesoare Anca Popescu-directoarea școlii și Elena-Gabriela Pătru au susținut un frumos program artisitic dedicat anului 2018- An Omagial al unității de credință și de neam și Anul comemorativ al Făuritorilor Marii Uniri din 1918. Portul popular și cântecele străbune ne-au adus mai aproape de tradițiile și datinile moștenite de la înaintașii noștri.

Activitate este cuprinsă în Calendarul Eparhial al Activităților cu copii sub îndrumarea Părintelui Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul și Părintelui Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

 

Milostenia, hrană pentru suflet, parohia Fâlfani II, protoieria Costești

Solidari cu cei în suferință, parohia Rotărești, protoieria Pitești