in

Centenarul Marii Uniri – spectacol în comuna Rociu, protoieria Costești

(Publicat în: 24 aprilie 2018)

Pentru România, anul 2018, an al centenarului încheierii Primului Război Mondial, are o semnificație cu totul specială, Marea Unire de la 1918 fiind un eveniment care va rămâne una dintre cele mai memorabile pagini ale istoriei românești. O sută de ani mai târziu, suntem cu toții conectați la Primul Război Mondial și înfăptuirea Marii Uniri, fie prin propria istorie a familiei, prin moștenirea comunităților locale, dar și datorită impactului său pe termen lung asupra societății și asupra lumii în care trăim.

Elevii și cadrele didactice din comuna Rociu, au pregătit un moment cultural-artistic, dorind a marca cei 100 de ani de la Marea Unire, recitând poezii și intonând melodii prin care istoria se așterne în fața ochilor noștri. Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, la eveniment a fost prezent părintele Alexandru Ionel – protoiereu de Costești, care a mulțumit elevilor, cadrelor didactice, preoților din comună și primăriei pentru frumoasa colaborare la acest spectacol.

Masa bucuriei pentru cei fără adăpost, parohia Prundu III – municipiul Pitești

Dragostea și bunătatea Sfântului Marelui Mucenic Gheorghe, cateheză parohia Corbșori, protoieria Curtea de Argeș