in

Cerc pastoral în parohia Căldăraru, Protoieria Costești

(Publicat în: 25 mai 2019)

Satul este şi spațiul în care s-au format şi păstrat, de-a lungul timpului, multe dintre valorile spirituale, culturale și identitare transmise până la noi. În Sfânta Scriptură a Vechiului Testament, satul este deseori amintit ca loc de împlinire a profețiilor sau a voii lui Dumnezeu, dar şi ca spaţiu de păstrare a tradiţiilor poporului ales (Estera 9, 19). Sfinţii Evanghelişti ne spun că „Iisus străbătea toate cetăţile şi satele, învăţând în sinagogile lor, propovăduind Evanghelia împărăţiei şi vindecând toată boala şi toată neputinţa în popor”.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, preoții din cercul pastoral nr. IV al Protoieriei Costești, în prezența părintelui protoiereu Alexandru Ionuț, s-au întâlnit în biserica parohiei Căldăraru.

Părintele slujitor Ștefan Mihai a rostit referatul cu tema: „Primari harnici în satul românesc de-a lungul istoriei”, după care au avut loc dezbateri.

Cum să stopăm cancerul?

Rugăciune și cateheză la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel