in

Cerc pastoral în parohia Văleni, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 4 octombrie 2019)

Cu binecuvântarea și în prezența Părintelui Arhiepiscop Calinic, în ziua de 3 octombrie 2019, în biserica parohiei Văleni, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral nr. 6 din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2019 ca An Omagial al satului românesc, dorind să evidențieze importanța satului ca spațiu binecuvântat, păstrător fidel al tradiției bisericești și al culturii naționale, în care s-au plămădit și s-au transmis, secole de-a rândul, valorile spirituale, culturale și morale ale neamului românesc.

După citirea referatului, au urmat dezbateri pe marginea temei, iar în finalul întâlnirii Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre experiența pastorală din satele în care a slujit ca preot, subliniind importanța misiunii preoțești în obștea creștină din spațiul rural argeșean și muscelean.

Protoieria Topoloveni – Campionii Bucuriei Sociale, septembrie 2019

Sinaxar 5 octombrie 2019