in

Cerc pastoral în Protoieria Câmpulung Muscel, parohia Cetățeni

(Publicat în: 6 iunie 2019)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părintelui nostru Arhiepiscop Calinic, în Eparhia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Administrativ Bisericesc, se desfășoară cercurile pastorale în Protoierii. 

    Preoții slujitori din parohiile Cercului nr. 3 pastoral, din Protoieria Câmpulung Muscel, s au întrunit în conferință în Sfânta Biserică din parohia Cetățeni, în prezența părintelui protoiereu Moșoianu Petre. Referatul cu tema: ,, Satul românesc: vatră a plămădirii, păstrării și promovării conștiinței naționale și ecleziale”, a fost susținut de preotul slujitor Vasilescu Petrișor, în contextul tematicii generale aprobată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, pentru Anul omagial 2019.    

   După prezentarea materialului, au avut loc discuții, atât pe marginea temei abordate  cât și referitoare la anumite aspecte administrativ gospodărești privind activitatea preoților în parohii.

 

Zâmbet în suflet de copil – parohia Sfinții Împărați, protoieria Curtea de Argeș

Ajutor la domiciliu, parohia Sfântul Ioan Botezătorul din municipiul Pitești