in

Cerc pastoral în Protoieria Costești, parohia Ciești

(Publicat în: 31 mai 2019)

În discursul său de recepție la Academia Română, din 29 mai 1940, intitulat „Laudă țăranului român”, scriitorul interbelic Liviu Rebreanu vorbea despre „aurul curat” din sufletul țăranului român, care este, de fapt, spiritualitatea profundă a acestuia, lumina credinței și a hărniciei, a dărniciei și a jertfelniciei ca dăruire de sine și dăinuire spirituală în timp și peste vremuri.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, preoții din cercul pastoral nr. 5 al Protoieriei Costești, s-au întâlnit în biserica parohiei Ciești.

Referatul a fost rostit de părintele slujitor Bulgaru Paul, după care fiecare preot a vorbit despre realizările din parohii, dar și despre neajunsurile cu care se confruntă slujitorii Sfintelor Altare.

Masa bucuriei, parohia Rădești, protoieria Mioveni

Elevi argeșeni premiați la Olimpiada Națională de Religie de la Oradea