in

Cerc pastoral la parohia Bilcești – protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 28 mai 2019)

Omagierea satului românesc și a contribuției sale majore la devenirea istorică a poporului român este o necesitate și o demnitate. Totodată, este necesară cunoașterea situației precare și incerte în care se află astăzi satul românesc și locuitorii lui.

Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, în Eparhia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Administrativ Bisericesc se desfășoară cercurile pastorale în protoierii, la care participă preoții slujitori. Alături de preoții din Cercul Pastoral nr. 2 a fost prezent părintele protoiereu Moșoianu Petre.

A fost rostit referatul în care s-a tratat tema aprobată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, după care au avut loc discuții despre problemele pastorale pe care preoții le întâmpină în parohii.

Părintele Arhiepiscop Calinic a votat la Secția din localitatea Oiești Ungureni

Protoieria Mioveni – Campionii Bucuriei Sociale, mai 2019